Science Café Revue
Zdroj média: Unsplash.com

Proč toužíme po výhledu na moře

Jak prostředí, v kterém se pohybujeme, ovlivňuje naši psychiku.

Čím dál více se přesvědčujeme o tom, že kontakt s přírodou má pozitivní vliv na naše zdraví a pocit pohody. Ne náhodou se většina hotelů v dovolenkových destinacích nachází uprostřed zahrad a nabízí svým zákazníkům pokoje s výhledem na moře.

Profesor Michael Depledge zkoumal před lety v anglickém Devonu vliv různých prostředí na lidské zdraví a společně s environmentálním psychologem Matem Whitem řešili také vztah mezi vodními zdroji a náladami lidí. Experiment ukázal, že fotografie krajiny s jezery, řekami a mořskými zátokami měly na účastníky výzkumu větší uklidňující účinek než fotky zelené krajiny bez vody. Také zjistili, že čím větší vodní plocha je, tím větší je i uklidňující účinek.

Proč má „velká slaná louže“ na duševní i fyzické zdraví pozitivní vliv se ale neví. Některé divoké teorie sahají až do raných stádií vývoje člověka, k prvním osadám u moře a k urychlenému vývoji mozku díky zvýšenému příjmu omega-3 v konzumovaných mořských plodech. Další hypotézy naznačují, že mořské vlny uvolňují do vzduchu ionty, které vyrovnávají hladinu serotoninu a tím navozují pocit štěstí.

Studie univerzity v japonském Kobe zkoumala vliv života na pobřeží na celkovou spokojenost z pohledu věku a pohlaví. Vyšlo najevo, že ve srovnání s obyvateli žijícími ve vnitrozemí, jevili známky větší duševní pohody ti, kteří žili u moře. Život na pobřeží měl kladnější účinky na ženy než na muže. Pozitivní efekt oceánu zaznamenaly všechny věkové skupiny, ovšem nejsilněji byl vnímaný skupinou starších osob. Tyto výsledky naznačují, že pobřežní zóny ovlivňují pocit individuální pohody.

Stejná studie zmiňuje i fakt, že více než třetina světové populace dává přednost životu podél úzkého pásu pobřeží. Analýza panelových údajů z Anglie, která zkoumala pozitivní účinky pobřežních zón na zlepšení zdraví a pohody lidí, ukázala, že jednotlivci, kteří žili blíže k moři, vykazovali výrazně lepší duševní i celkové zdraví.

Pokud tedy připustíme, že krajina silně ovlivňuje naše zdraví, představuje mnohem víc než jen místo, na které je radost pohledět. Spíše bychom měli krajinu vnímat jako něco, co je vnitřně spojeno s kvalitou života a naším vlastním pocitem štěstí.

Tereza Miková

Copywriterka a překladatelka v současné době působící ve Stevenage, městě, o kterém jste asi nikdy neslyšeli, ale – čtvrtinu všech satelitů, které teď krouží kolem naší planety, vyrobili právě zde! A teď z vesmíru zase zpátky na zem k Tereze: ve volném čase zpívá v místním rockovém sboru a z mazlíčků má nejraději kočky, psy a koloušky.

  •  
      

Staňte se fanoušky

Přidejte se k nám na sociálních sítích.

Zapojte se do distribuce novin

Staňte se „Science Friendly“ kavárnou a nabídněte vašim hostům Science Café Revue. Pro více informací napište na info@screvue.cz

Inzerujte v novinách a na webu

Zviditelněte se pomocí jedinečného konceptu novin a webu Science Café Revue. Více informací na emailu inzerce@screvue.cz

Nejnovější