Věda reviduje svá někdejší tvrzení a čeká na nové metody zkoumání.
Na otázku předestřenou v titulku se věda snaží najít odpověď od Aristotela přes Descarta až po současnost. Zatímco starší myslitelé zvířatům většinou schopnost vlastního vědomí nepřiznávali, novější výzkumy hovoří o opaku a prokazují, že některá zvířata vlastní vědomí mají.
K metodám, které přítomnost vědomí pomáhají detekovat, patří tzv. zrcadlový test, který vyvinul v 70. letech 20. století Gordon Gallup Jr., profesor psychologie na State University of New York.
V tomto testu se zvířata umístí před zrcadlo, aby se mohla vidět. Následně je jim nabarvena část těla, na kterou si mohou vidět pouze v zrcadle. Pokud zvíře při pohledu do zrcadla zjistí, že má na sobě skvrnu, a snaží jí dotknout nebo ji jinak zkoumat, znamená to, že testem úspěšně prošlo. Pokud se totiž v zrcadle rozpozná, uvědomí si samo sebe.
Výzkumy prokázaly, že zrcadlový test zvládnou gorily, šimpanzi, orangutani, delfíni a kosatky. A vedle savců testem celkem překvapivě prošly i některé druhy ptáků, třeba straka obecná.
Naopak dlouho neměl test pozitivní výsledky u slonů. Důvod se nakonec ukázal jako velmi prostý: slonům byla předkládána příliš malá zrcadla, ve kterých viděli pouze část svého těla. Vědci proto použili větší zrcadla, experiment zopakovali, načež se i sloni zařadili k úspěšným absolventům testu.
A jak jsou na tom psi a kočky? Ti se v zrcadle nepoznali. Vědci si to vysvětlují tím, že psi a kočky se více orientují podle svého čichu a sluchu než podle zrakových vjemů. Marc Beckoff, emeritní profesor ekologie a evoluční biologie na Univerzitě Colorado, provedl experiment se svým psem Jethrem, kdy zjišťoval, zda bude pes rozlišovat svoji moč, kterou značkuje okolí, od moči jiných psů. Pozorování trvalo pět let a Beckoff došel k závěru, že Jethro opravdu svoji vlastní moč očichával kratší dobu a ani ji nepřeznačkoval, na rozdíl od míst s močí jiných psů.
Tento výsledek ovšem nelze prozatím považovat za důkaz vědomí u psů – přestože o jeho existenci mnozí psí majitelé na základě vlastních zkušeností nepochybují.
Věda se ovšem vyvíjí, a mohou se tak objevit nové metody zkoumání. Bude tedy zajímavé sledovat, zda se potvrzení vědomé existence vedle našich čtyřnohých kamarádů nedočkáme také u dalších zvířat.