Science Café Revue

Mají zvířata vědomí?

Věda reviduje svá někdejší tvrzení a čeká na nové metody zkoumání.

Na otázku předestřenou v titulku se věda snaží najít odpověď od Aristotela přes Descarta až po současnost. Zatímco starší myslitelé zvířatům většinou schopnost vlastního vědomí nepřiznávali, novější výzkumy hovoří o opaku a prokazují, že některá zvířata vlastní vědomí mají.

K metodám, které přítomnost vědomí pomáhají detekovat, patří tzv. zrcadlový test, který vyvinul v 70. letech 20. století Gordon Gallup Jr., profesor psychologie na State University of New York.

V tomto testu se zvířata umístí před zrcadlo, aby se mohla vidět. Následně je jim nabarvena část těla, na kterou si mohou vidět pouze v zrcadle. Pokud zvíře při pohledu do zrcadla zjistí, že má na sobě skvrnu, a snaží jí dotknout nebo ji jinak zkoumat, znamená to, že testem úspěšně prošlo. Pokud se totiž v zrcadle rozpozná, uvědomí si samo sebe.

Výzkumy prokázaly, že zrcadlový test zvládnou gorily, šimpanzi, orangutani, delfíni a kosatky. A vedle savců testem celkem překvapivě prošly i některé druhy ptáků, třeba straka obecná.

Naopak dlouho neměl test pozitivní výsledky u slonů. Důvod se nakonec ukázal jako velmi prostý: slonům byla předkládána příliš malá zrcadla, ve kterých viděli pouze část svého těla. Vědci proto použili větší zrcadla, experiment zopakovali, načež se i sloni zařadili k úspěšným absolventům testu.

A jak jsou na tom psi a kočky? Ti se v zrcadle nepoznali. Vědci si to vysvětlují tím, že psi a kočky se více orientují podle svého čichu a sluchu než podle zrakových vjemů. Marc Beckoff, emeritní profesor ekologie a evoluční biologie na Univerzitě Colorado, provedl experiment se svým psem Jethrem, kdy zjišťoval, zda bude pes rozlišovat svoji moč, kterou značkuje okolí, od moči jiných psů. Pozorování trvalo pět let a Beckoff došel k závěru, že Jethro opravdu svoji vlastní moč očichával kratší dobu a ani ji nepřeznačkoval, na rozdíl od míst s močí jiných psů.

Tento výsledek ovšem nelze prozatím považovat za důkaz vědomí u psů – přestože o jeho existenci mnozí psí majitelé na základě vlastních zkušeností nepochybují.

Věda se ovšem vyvíjí, a mohou se tak objevit nové metody zkoumání. Bude tedy zajímavé sledovat, zda se potvrzení vědomé existence vedle našich čtyřnohých kamarádů nedočkáme také u dalších zvířat.

Vladimír Vojík

Vláďa je expert přes technologie, pro klienty jako je například IKEA nebo Nadační fond Neuron vytváří webové appky a provozuje cestovatelský portál CZtip. V rámci Science Café se stará o provoz webu a stojí rovněž za grafickou úpravou novin Science Café Revue. Když zrovna neprogramuje nebo nehraje tenis, čte historickou literaturu nebo je venku se svým psem Dirkem.

  •  
      

Staňte se fanoušky

Přidejte se k nám na sociálních sítích.

Zapojte se do distribuce novin

Staňte se „Science Friendly“ kavárnou a nabídněte vašim hostům Science Café Revue. Pro více informací napište na info@screvue.cz

Inzerujte v novinách a na webu

Zviditelněte se pomocí jedinečného konceptu novin a webu Science Café Revue. Více informací na emailu inzerce@screvue.cz

Nejnovější