Science Café Revue
Centrum Mléčné dráhy, zdroj: NASA/JPL-Caltech

Otevíráme novou kapitolu civilizace

Založit lidskou kolonii na Měsíci a potom na Marsu. Takové ambice má nejbohatší muž naší planety Jeff Bezos a další úspěšný podnikatel a vizionář Elon Musk. Je to bláznivý nápad, nebo plán, který by se měl stát naší prioritou?

Udělat život multiplanetární. Někdo může říct, že je to bláhový sen, který patří do sci-fi filmů, jiný tvrdí, že jde o rozumný, a dokonce nutný projekt, na kterém bychom měli usilovně pracovat, abychom zachránili naši civilizaci a uchránili život jako takový.

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos v tom má jasno: „Je to ta nejdůležitější práce, kterou dělám,“ prohlašuje o svých aktivitách v oblasti vývoje kosmických zařízení, do kterých investuje miliardy dolarů. A jako důvody uvádí prostor a zdroje, které vesmír nabízí a které umožní lidstvu jeho další rozvoj.

Bezos chce vybudovat základnu na Měsíci a přemístit tam těžký průmysl ze Země. Vedle toho plánuje vybudovat infrastrukturu, která v budoucnu usnadní komukoli se do vesmírných programů zapojit.

Vlivným zastáncem osidlování vesmíru byl také jeden ze světově nejrespektovanějších vědců a fyziků  Stephen Hawking. „Bojím se, že lidstvo nemá budoucnost, pokud neopustíme Zemi,“ prohlásil ve svém vystoupení na konfereci Starmus v roce  2017 a uvedl hned několik důvodů: Země se nám stává příliš malou, vyčerpáváme její zdroje a není už žádný nový kontinent, kam bychom si mohli dojít pro nové. Pokud zůstaneme jen na Zemi, hrozí nám podle Hawkinga zkáza přímo z vesmíru. Objevování a zvídavost jsou navíc přirozenými lidskými touhami. Vesmírné programy, které je uspokojují, dávají podnět k rozvoji naší civilizace.

Elon Musk je vizionář, který do svých plánů na osidlování vesmíru dává nadšení a fantazii. Nemluví tolik o zdrojích nebo o nebezpečích, které nám hrozí, ale ukazuje, jak by mohlo být osidlování vesmíru skvělé. Důležité je pro něj „mít budoucnost, která je inspirující a přitažlivá“.

Musk přitom není jen snílkem. Jeho společnosti SpaceX se podařilo sestrojit rakety, které zásobují Mezinárodní vesmírnou stanici, a které se dokážou vrátit zpátky na Zemi a sednout si jako poslušní pejskové přesně na místo, odkud vzlétly. Řada úspěchů nasvědčuje tomu, že Musk je schopný své vize proměňovat v realitu.

Dobývání vesmíru nám klade jedinečné otázky.

Máme tu tedy argumenty a odkaz Stephena Hawkinga, miliardy dolarů Jeffa Bezose, vizi a odhodlání Elona Muska. Stačí to? Otevřeme novou kapitolu lidstva?

Je možné, že většině lidí zní plány na kolonizaci vesmíru jako něco, co nemá moc společného s každodenními starostmi. Berou je jako plýtvání, nebo přímo zbytečnou a riskantní zábavu miliardářů odtržených od běžných problémů většiny lidí.

Pravdou je, že máme ještě mnoho „domácích“ úkolů, které sami sobě dlužíme zde na Zemi. A ani naši rodnou planetu jsme ještě dokonale neprozkoumali.

To ale neznamená, že bychom měli rezignovat na cesty mimo ni. Dobývání vesmíru je totiž výzva, která motivuje k překonávání nás samých a klade nám jedinečné otázky. Než se budeme moci vydat na jiné planety, bude nutné vyřešit mnoho složitých problémů.

A právě překážky spojené s dobýváním vesmíru by z nás mohly „dostat“ to nejlepší a jako lidstvo nás sblížit. Nebylo by zkrátka lepší, kdybychom spolupracovali na získávání nerostných surovin z jiných planet nebo z asteroidů, než abychom soupeřili o omezené zdroje zde na Zemi? A koneckonců, nebyla by možnost pracovat na vesmírném programu práce snů?

Čím více toho víme o životě a vesmíru, tím lépe si uvědomujeme jedinečnost a křehkost života. Pokud by se s jeho stávající hostitelskou zemí, tedy Zemí, stalo něco neblahého, hrozí, že úplně zanikne. Život a všechno naše lidské snažení se, řečeno slovy Roye Battyho, ztratí jako slzy v dešti. V hnědou nebo rudou může naši modrou planetu proměnit lidstvo samo (třeba s využitím nukleárních zbraní) nebo nějaký zbloudilý asteroid.

Plány na dobývání vesmíru ztělesňují lidé, kteří oproti většině obyvatel naší planety nemají problém dát si při pozorování noční oblohy dobrý steak a láhev vína. Jejich plány na kolonizaci vesmíru ale mohou otevřít příležitosti pro všechny a motivovat k novým objevům, které pomohou řešit i problémy a „dluhy“, které máme na Zemi. Stojí tedy za to se k Jeffovi a Elonovi připojit a tuto novou kapitolu lidstva společně otevřít.

Lukáš Soukup

Lukáš je šéfredaktor Science Café Revue a spoluzakladatel Science Café v České republice. Vede projekty, vyvíjí nové podukty a značky. Pomáhá firmám digitalizovat procesy. V současnosti se věnuje vývoji robotů, kteří s uživateli komunikují lidskou řečí. K tomu všemu ho vede jeho zvídavost a vášeň pro nové technologie.

  •  
      

Staňte se fanoušky

Přidejte se k nám na sociálních sítích.

Zapojte se do distribuce novin

Staňte se „Science Friendly“ kavárnou a nabídněte vašim hostům Science Café Revue. Pro více informací napište na info@screvue.cz

Inzerujte v novinách a na webu

Zviditelněte se pomocí jedinečného konceptu novin a webu Science Café Revue. Více informací na emailu inzerce@screvue.cz

Nejnovější